Články - Otnice Open 2019
30.08.2019

Otnice Open 2019, 31.8.2019
Letošní 16. ročník tenisového turnaje čtyřher Otnice Open 2019 se odehrál poslední srpnový den, v sobotu 31.8.2019, ve sportovním areálu TJ Sokolu Otnice. Jako každý rok měl turnaj svá specifika. Tím nejzásadnějším vlivem bylo počasí, dlouhé dva týdny před turnajem byly kurty pokryty silnou vrstvou bláta a bylo nutné počkat až uschne, aby bylo možné povrch uklidit. Předpověď na hrací víkend byla příznivá a to pořadatele motivovalo, aby, po týdenní důkladném čištění byl náš více než 17 let starý tenisový povrch s umělou trávou připraven alespoň na jeden den být důstojným pro odehrání tenisového turnaje.
Na turnaj se přihlásilo 12 dvojic a hrálo se systémem dvou skupin po šesti párech. Po rozlosování, výčtu pravidel a přivítání všech účastníků pořadatelem turnaje, byla první utkání zahájena v 9:00. Na kurty nastoupily nasazené páry z obou skupin, jmenovitě:

Skupina A: Doležel Zdeněk – Mráz Igor, Velešovice a Salajka Jaroslav – Šebeček Marek, Otnice
Skupina B: Kramář Jiří – Filip Jiří, Rousínov a Čarvaš Víťa – Procházka Michal, Lelekovice

Odehrání základních skupiny se neobešlo bez překvapení, když nově vytvořená domácí dvojce Rafaj Evžen – Špunar Marian dokázali bodovat a postoupit do vyřazovacích bojů čtvrtfinále. Ve skupině A došlo na překvapení hned v prvním utkání, kde domácí tenisté Salajka Jaroslav - Šebeček Marek, překvapivě zdolali vysoce favorizovanou dvojici z Velešovic Mráze s Doleželem. Což rozhodlo o vítězi této skupiny a lepším postavení pro play-off. Dle Postupového klíče postupovaly do pavouka čtyři nejlepší dvojice z každé skupiny.
Druhou skupinu vyhráli s přehledem loňští vítězové turnaje Kramář s Filipem z Rousínova. Za povšimnutí stál i výkon pana Karla Hradského (70), který odehrál na svůj věk velice kvalitní turnaj. Účastní se turnaje každý rok, takže mu tímto děkuji za jeho vytrvalost.
Stejní hráči z Rousínova ovládli první semifinálový duel s bratry Pelikány z Ivančic 6:4. Druhé semifinále bylo reprízou úvodního utkání ze skupiny mezi favority z Velešovic a otnickým párem Salajkou a Šebečkem. Zápas plný krásných výměn od základní čáry vyhráli přesvědčivěji hrající domácí stejným výsledkem jako ve skupině 6:3 a po 13 letech byli opět ve finále vlastního turnaje.
Finále bylo opakováním loňského semifinálového zmaru domácích, kdy opět vedli nad obhájci titulu z Rousínova 5:2, ale slibné vedení neudrželi a utkání ztratili a prohráli v poměru 5:7. Zápas to byl skvělý na pohled, ale i po taktické stránce. Jirka Kramář v průběhu utkání měnil rytmus hry, a zejména pohybem na síti a svými liftovanými míči dokázal otočit celé utkání.
Pro Jirku Kramáře a Jirku Filipa to bylo druhé vítězství na Otnice Open a třetí účast ve finále za poslední 4 roky. Celkem bylo odehráno v rámci 38 zápasů a více než 340 her během 9 hodin. Turnaj byl ukončen kolem 18. hodiny slavnostním vyhlášením výsledů a dekorováním čtyř nejlepších párů.
Jedinou kaňkou na velice vydařeném slunečném sportovním dnu, byla spontánní reakce některých hráčů, kteří dopředu avizovali neúčast na příštích ročnících turnaje s ohledem na zničený povrch otnických kurtů. Tímto bych chtěl apelovat na vedení TJ Sokol Otnice i Obecní úřad Otnice, aby havarijní stav tohoto sportoviště vedli v patrnosti a do příštích let naplánovali opravu.
Jsem rád, že se turnaj opět povedl a nikdo se nezranil. Děkuji všem za účast a disciplinovanost po celou dobu turnaje. Panu Markovi Šebečkovi a rodině jeho přítelkyně za výborné občerstvení na stánku Pod Plechem a velké poděkování také patří členům rodiny Špunarovích, kteří se podíleli na přípravě kurtů.
Za TO Otnice, pořadatel Jaroslav Salajka

Odkazy:

1 Filip Jiří - Kramář Jiří Rousínov
2 Salajka Jaroslav - Šebeček Marek Otnice
3 Doležel Zdenek - Mráz Igor Velešovice
4 Pelikán František - Pelikán Kamil Ivančice
5 Rafaj Evžen - Špunar Marian Otnice
6 Toman Pavel - Přikryl Petr Rousínov
7 Král Karel - Herzán Drahoš Nová Ves - Strarovice
8 Čarvaš Víťa - Procházka Michal Lelekovice
9 Smejkal Jiří - Kocáb Tomáš Nová Ves
10 Kožoušek Petr - Štefan Radek Jinačovice