Otnice Open 2020
29.09.2020

17. ročník tenisového turnaje čtyřher Otnice Open 2020 je úspěšně za námi. Turnaj se odehrál, jak je již zvykem, poslední srpnovou sobotu 29.8.2020 ve sportovním areálu TJ Sokolu Otnice. Jako každý rok jsme měli obavy z počasí, protože předpověď na konec srpna nebyla vůbec příznivá. I přesto jsme se rozhodli naše nechvalně známé tenisové kurty s umělou trávou odbahnit a připravit pro 12 přihlášených dvojic.
Letošní turnaj byl poznamenám velice negativní události. Pořadatelé byli nuceni hned na úvod oznámit smutnou zprávu všem zúčastněným, že jedna z tradičních tenisových dvojic – bratři Pelikánovi z Ivančic - se nemohla zúčastnit turnaje z důvodu náhlého úmrtí mladšího ze sourozenců 2 dny před turnajem. Proto tedy přivítání, rozlosování i výčet pravidel proběhly ve velice pochmurné náladě. Tucet přihlášených párů bylo rozděleno do dvou vyrovnaných skupin po šesti družstvech a do každé z nich byl nasazen jeden pár. Obhájci titulu Jirka Kramář a Jirka Filip z Rousínova do skupiny A a loňští finalisté domácí Jaroslav Salajka a Marek Šebeček. První utkání byla zahájena v 9:00.
Odehrání základních skupiny se obešlo bez překvapení a kolem 15:00 již byli známi všichni postupující do čtvrtfinále. Ve skupině A zvítězila již zmiňovaná nasazená dvojice z Rousínova (Kramář – Filip) a skupinu B se povedlo těsně vyhrát domácí pořádající dvojici (Salajka – Šebeček). Postupový klíč byl dán finálovým pavoukem čtyř nejlepších dvojic z každé skupiny 1-4 a 2-3. Páry na 5. a 6. místě se rozhodly nehrát soutěž útěchy a tím se celý turnaj výrazně zkrátil.
Hned v prvním čtvrtfinále nastalo velké překvapení, kdy domácí vítězové skupiny B (Salajka- Šebeček) prohráli se čtvrtým družstvem skupiny A (Čarvaš – Procházka) v tiebreaku 5:6 i přesto, že po celou dobu v zápase vedli až do stavu 5:3. Ve druhém čtvrtfinále nastal ještě větší obrat když tenisté z Velešovic (Mráz – Fianta) vedli již 5:2 nad párem z Bučovic (Spirit – Mangera), ale nakonec celé utkání ztratili v tiebreaku 5:6. Zbylá dvě čtvrtfinále se obešla bez překvapení a dále postoupily dvojice z Rousínova a Ivančic.
První semifinále ovládli Čarvaš s Procházkou, když výsledkem 6:4 přetlačili útočně hrající pár Spirita s Mangerou. Ve druhém semifinále podlehli překvapivě hladce 1:6 loňští obhájci celkového prvenství Kramář s Filipem nově sestavenému páru z Ivančic Královi s Krejčem.
V zápase o 3. místo si spravili chuť loňští vítězové z Rousínova, když skvělým výkonem na síti přehráli velice dobře fyzicky připravené hráče z Bučovic. Pro Jirku Kramáře a Jirku Filipa to bylo prodloužení série pořadí na stupních vítězů již na pátý rok za sebou.
Finálový zápas byl reklamou na útočný tenis ze strany Čarvaše s Procházkou a zároveň skvělé taktické hry od Krále s Krejčou. Zápas to byl skvělý na pohled, kde tvrdé zakončení na síti střídala chytrá umístění lobů na základní čáru. Po vyrovnaném začátku se v šestém gamu podařilo dvojici z Lelekovic prolomit soupeřovo podání a tento jediný break rozhodl o vítězství 6:4 pro Víťu Čarvaše a Michala Procházku. Nutno zmínit, že k tomuto úspěchu jim napomohl nečekaně spontánně vytvořený fanclub otnických fanynek, které turnaj navštívily a vítězný pár v semifinále i finále vehementně podporovaly.
Celkem bylo odehráno v rámci 38 zápasů a více než 340 her během 9 hodin. Turnaj byl ukončen kolem 18. hodiny slavnostním vyhlášením výsledů a dekorováním čtyř nejlepších párů.
Jsem rád, že se turnaj opět povedl a nikdo se nezranil. Děkuji všem za účast a disciplinovanost po celou dobu turnaje. Panu Markovi Šebečkovi a rodině jeho přítelkyně za výborné občerstvení na stánku Pod Plechem. Doslova všichni účastníci opouštěli otnický sportovní areál spokojení a tím byl cíl letošního turnaje opět splněn.

Na závěr bych chtěl opět apelovat na vedení TJ Sokol Otnice i Obecní úřad Otnice, aby vedl v patrnosti havarijní stav našich tenisových kurtů a naplánoval celkovou rekonstrukci tohoto sportoviště do příštích let.
za TO Otnice, Jaroslav Salajka

Odkazy: